שברי הליכה

שברי הליכה ברנטגן

שברי הליכה הם פציעות שקורות כאשר כף הרגל דורכת על הקרקע והמשקל מתחלק בצורה לא אחידה. זה יכול לקרות בגלל משטח לא אחיד, מתח חוזר, או במקרים מסוימים פשוט בגלל מדרגות. העצם השבורה עשויה להיות גם במצב לא תקין ובמקרה זה היא לא יכולה לשאת משקל מבלי לגרום לכאב. קו השבר עשוי להתרחב אל העצמות הסמוכות. שברי הליכה, הידועים גם בשם שברי פרוניאל, הם סוג של שברים ברגל התחתונה. ה׳׳פרונלים׳׳ הם שרירים קצרים הפועלים בחלק החיצוני של עצמות הרגליים העליונות והתחתונות (או השוקה והשוקית). זה בעיקר עוזר לך להזיז את כף הרגל החוצה. כשאתה הולך, השריר הזה עוזר לכוון את אצבעות הרגליים כלפי מטה. שברים אלו מתרחשים כאשר מישהו הולך עם רגליו בניצב לקרקע. הם נקראים גם שברים "יחפים". הסיבה השכיחה ביותר לשברים מסוג זה היא פגיעה בעקב, שעלולה להוביל לעקירה של עצם השוק. כאשר שרירים אלו נפצעים, הדבר גורם לקשיי הליכה או צליעה עקב כאב או חוסר יציבות במפרק הקרסול הנגרמים מפציעה זו. שבר הליכה הוא סוג של פציעה בכף הרגל הנגרמת לרוב משינוי פתאומי בגובה המשטח עליו הולכים. 

כאשר זה קורה, זה גורם לחלק מהמשקל לעבור לעקב, בעוד שחלקו עדיין על כדור כף הרגל. כתוצאה מכך, יכול להיות כוח מתיחה יתר על הקשת. אדם יצטרך ללכת עם צליעה עד שהם מסוגלים להחלים מספיק כדי ללכת ללא כאב או אי נוחות. שברי הליכה שכיחים בעיקר אצל ספורטאים שמתחרים בספורט ריצה או אנשים שיש להם תפקידים המחייבים אותם לעמוד שעות ארוכות בעבודה. שברים הם פציעות שקורות כאשר העצם נשברת. הם שכיחים אצל אנשים הסובלים מאוסטאופורוזיס, אוסטיאופניה או מצבים אחרים המחלישים את העצמות. שברים קורים גם אצל אנשים הסובלים ממחלות שרירים, כגון ניוון שרירים. ישנם סוגים שונים של שברים, כולל שברים רוחביים או אלכסוניים ושברים ספירליים. הסוג הנפוץ ביותר הוא שבר פשוט, המתרחש כאשר העצם נקרעת כאשר היא מתכופפת יותר מדי במהלך הפעילות. הליכה על קרקע לא אחידה עלולה לגרום לשבר פשוט אצל מישהו עם אוסטיאופורוזיס או מצב אחר שמחליש עצמות.

גורמים שונים לשברי הליכה

שבר הליכה הוא שבר שכיח שאינו קשור לנפילה. האתרים הנפוצים ביותר הם עצם המטטרסלית, עצם השוקה והאולנה. שבר הליכה נקרא גם "שבר מאמץ" מכיוון שהוא מתפתח בדרך כלל עקב לחץ חוזר ונשנה על נקודה אחת של העצם. לחץ זה עשוי להיות השפעה חוזרת או לחץ מנעל או מגף לא מתאימים. שבר זה, המתפתח בדרך כלל בתגובה ללחצים חוזרים ונשנים. מתחים אלו יכולים להיות מפעילות גופנית, כגון ריצה או קפיצה, או מעיסוק הדורש עמידה ממושכת או הליכה על משטחים קשים. עצם יכולה להישבר גם כשהיא לבד ולא לחוצה. אנשים שיש להם גורמי סיכון לעצם שבורה צריכים לדבר עם הרופא שלהם על דרכים להפחית את הסיכון לנפילה ולפציעה שלאחר מכן. שברים בעצמות יכולים לקרות לכל אחד ובהרבה דרכים שונות. שבר הליכה הוא כאשר עצם נשברת בזמן הליכה או ריצה. הם קורים בדרך כלל בגלל שאחת העצמות ברגל קצרה מעט מהשנייה.

כף הרגל נעה כל כך מעלה ומטה בזמן ההליכה שזה גורם לעצם הקצרה יותר להישבר. כמה גורמים שעלולים להגביר את הסיכון לפציעה מסוג שברי הליכה כוללים היסטוריה של שבר קודם, אוסטאופורוזיס, גיל מבוגר מכיוון שלאנשים צעירים יותר יש יותר אנרגיה והם פעילים יותר מאנשים מבוגרים יותר, מה שמציב אותם בסיכון גבוה יותר לסוג פציעה זה, תת תזונה, הַשׁמָנָה, הריון ולידה, חוֹסֶר פְּעִילוּת או רמה מוגברת של פעילות גופנית- אם אתה פעיל מאוד, אתה בסיכון גבוה יותר לפציעה מסוג זה. כדי למנוע שברי הליכה, יש לנעול תמיד הנעלה תומכת ולהקפיד להימנע מתנועות פיתול פתאומיות של כף הרגל והקרסול. בנוסף על כך, עליך להיות מודע גם למשטחים או חפצים לא אחידים לפני שאתה עושה את הצעד הבא שלך – שכן אלה עלולים להוביל לנפילה ונפילה מגובה וכן לגרום לפציעות אחרות כגון מעידה על חפץ, יציאה משוליים מבלי להסתכל למטה, וכו'.

 

Picture of יגאל ישראלי

יגאל ישראלי

"אנחנו מה שאנחנו אוכלים." כך אומר המשפט המפורסם.
הרבה מאוד דברים מעניינים קורים בקשר בין אוכל לבריאות, ואפילו יופי.אבל עדיין רב הנסתר על הגלוי...
אז תתכוננו לגלות כמה דברים חדשים.

מזון לגוף

"אנחנו מה שאנחנו אוכלים." כך אומר המשפט המפורסם.

הרבה מאוד דברים מעניינים קורים בקשר בין אוכל לבריאות, ואפילו יופי.אבל עדיין רב הנסתר על הגלוי…

אז תתכוננו לגלות כמה דברים חדשים.

כתבות אחרונות